דבר המנהל

בגיל 13 קיבלתי ספר במתנה: ‘המאה העשרים בתמונות’. אני זוכר את עצמי עובר שנה שנה, שוב ושוב, קורא ורואה את האירועים ההיסטוריים ומדמיין אותם. לאורך הילדות שלי קראתי בעיקר ספרי פרוזה היסטוריים, אלו שחוברו על ידי דבורה עומר ואסתר שטרייט וורצל. אמנם אהבתי היסטוריה אבל לא חשבתי שאעסוק בזה בחיים הבוגרים, ולאחר השירות הצבאי נסעתי לדרום אמריקה בידיעה שכשאחזור אלמד משפטים כמו כל בני משפחתי. למרות ידיעה זו מצאתי את עצמי כותב ביומן המסע שלי שאני מקווה שיהיה לי את האומץ ללמוד היסטוריה. מפגש מקרי בארגנטינה עזר לי לגבש את ההחלטה ונרשמתי ללמוד היסטוריה באוניברסיטה העברית, שם גם עשיתי את התואר השני שלי בנושא “הפספורט הפלשתינאי – עיצובו והשפעתו אל הדרכון הארצישראלי בתקופת המנדט”. 

בנוסף לעניין שלי בהיסטוריה, תמיד אהבתי פוליטיקה. אני זוכר את העימות בין שמיר ופרס ב-1988 כשהייתי תלמיד בביה”ס היסודי, ואת מערכות הבחירות ב-1992 ו-1996 כשהייתי תלמיד בתיכון. עד היום שמורות אצלי בארון כרזות בחירות מאותה תקופה. גם האטלס ששימש אותי בשיעורי גיאוגרפיה נמצא אצלי היום במשרד, והוא מלא במדבקות של מפלגות שונות. כשהייתי קטן אני זוכר שאמא שלי שאלה אותי מה אני רוצה להיות כשאהיה גדול, ועניתי לה שאני רוצה להיות ראש ממשלה. 

מגיל 16 אני עוסק בהדרכה ובחינוך. בהתחלה בתנועת הצופים ובשבט מודיעין בירושלים: מדריך בנות ו’, רשג”ד ח’ ומרכז צעיר. לאחר שנה בצבא כחוקר מצ”ח, עברתי להדריך את קורס מצ”ח, והעבודה שלי בתור סטודנט, במקביל להיותי עוזר מחקר במכון ליהדות זמננו, הייתה הדרכה במרכזים הלימודיים לאזרחות ודמוקרטיה, ובשלב מסוים אף ריכוז הפעילות של מרכזים אלו בבית המשפט העליון. 

אם כך, היסטוריה, פוליטיקה (אזרחות) וחינוך תמיד היו חלק מחיי, והם כאלה גם עכשיו. אני אוהב ללמד היסטוריה, מאמין שחשוב ללמד אזרחות, וכבר שלוש עשרה שנים עובד בבית הספר התיכון ליד האוניברסיטה, שנים בהן הייתי מורה, מחנך כיתה בכל אחת מהשכבות, רכז שכבה, רכז מקצוע, מנהל חטיבת הביניים, מנהל החטיבה העליונה ומתחילת שנה זו, מנהל בית הספר. לפני כשנה זכיתי במכרז לניהול בית הספר. 

היום בו התקיים הריאיון היה יום מאוד מרגש עבורי. אני זוכר אותו לפרטי פרטים: את הטיולים הרגליים שעשיתי בבוקר הריאיון כדי להירגע ולחשוב, את מה שלבשתי וכמובן את הריאיון עצמו. מבחינתי זהו תפקיד חיים. לפני שש שנים עשיתי קורס ניהול של “אבני ראשה”. הם ביקשו מכל אחד מאיתנו לעמוד ולהגיד “בעוד שנתיים אני אהיה מנהל בית הספר”, מתוך רצון לעודד את המוכוונות שלנו להיות מנהלים. אני זוכר שזו הייתה הפעם הראשונה שהוצאתי מהפה את המילים “אני אהיה מנהל התיכון ליד האוניברסיטה”. זה ריגש אותי אז. זה מרגש אותי גם היום