אתגרי חובה בשכבה ב’

אנגלית אתגר

4 שעות שבועיות במקביל ללימודי הכיתה

התכנית מיועדת לתלמידות ולתלמידים עם אנגלית ברמת שפת-אם, אשר עמדו בהצלחה במבחן הממיין. יילמדו בה קריאה, כתיבה ודיבור:

  • קריאה – השיעורים יתבססו על ספרות אנגלית מקורית, כולל מחזה, רומן ומספר סיפורים קצרים.
  • כתיבה – כתיבה אישית, כתיבת מכתבים (רשמיים ובלתי-רשמיים), מכתב תלונה או בקשה, ומאמר-דעה. בתוך כך, התלמידים יכירו כללי דקדוק ואוצר מילים מתחומים שונים, יתרגלו ניסוח טקסטים קצרים וארוכים באנגלית, וכן ילמדו איך לסכם ולתמצת.
  • דיבור – יושם דגש על דיבור שוטף, כולל נאום בפני קהל, debating and public speaking.

 

האתגר מיועד לתלמידות ותלמידים ממשיכים מכיתה א’. ייתכן ויתקיים מיון נוסף לאורך השנה המיועד לתלמידים המעוניינים להצטרף לאנגלית אתגר. מידע על כך יימסר על ידי המורים לאנגלית.

ביולוגיה אתגר

3 שעות שבועיות במקביל ללימודי הכיתה

לימודי “אתגר” בביולוגיה מיועדים לתלמידות ולתלמידים המעוניינים ללמוד תחום דעת זה בהעמקה ובהרחבה. הלימודים יתקיימו בקצב מוגבר ובמידת העמקה רבה. במידה שהזמן יאפשר, תתקיים עבודה סדנאית על פרויקטים.

במסגרת לימוד נושאי החובה –  תהליכים תאיים והזנה בצמחים, בבע”ח ובאדם – התלמידים יכירו את הרמות השונות של העיסוק הביולוגי, מהמולקולה ועד למערכת האקולוגית. התלמידים יתבקשו לקרוא מאמרים מדעיים וישתתפו במעבדות. כמו-כן יושם דגש על שלבי המחקר המדעי ועל שימוש מושכל במקורות מידע.

מספר המקומות בקבוצות האתגר מוגבל, קבלה לאתגר מותנית בהמלצה של המורה למדעים בשכבה א’ (על סמך ענין, הישגים, השתתפות והתנהגות.

מתמטיקה אתגר

5 שעות שבועיות במקביל ללימודי הכיתה ושעה שבועית נוספת בסוף יום הלימודים או ביום שישי בבוקר

התוכנית מתאימה לתלמידות ולתלמידים בעלי יכולת לימוד גבוהה בתחום המתמטיקה, בעלי מוטיבציה ללימוד הנושא, המוכנים להשקיע זמן, מאמץ ועבודה מתמשכת בלימודיהם. בנושאים הנלמדים מתעמקים בחומר תיאורטי ומרחיבים בנושאים שונים. בפני התלמידים יוצבו דרישות אקדמיות גבוהות ועליהם להגיע להישגים טובים.

תכנית האתגר במתמטיקה נלמדת במשך שש שנים והיא מייעדת את התלמידים להיבחנות בשלב מוקדם בבחינת הבגרות במתמטיקה. בכיתה ד’ ובכיתה ה’ נבחנים התלמידים בשאלוני הבגרות לרמת לימוד של  5  יחידות. בכיתה ו’ לומדים קורס אקדמי של האוניברסיטה העברית.

יש לציין כי הלימודים בקבוצת האתגר אינם מהווים תנאי להיבחנות בהיקף של 5 יח”ל. רוב תלמידי 5 יח”ל מתמטיקה בחטיבה העליונה אינם לומדים בתוכנית האתגר. 

קבוצות מתמטיקה אתגר מיועדות לתלמידות ולתלמידים שלמדו בקבוצת האתגר בשנה שעברה. תלמידות ותלמידים שרוצים להצטרף מוזמנים לפנות אל אירית אליאור, רכזת המקצוע:  Irit.elior@leyada.net

ספרות וכתיבה
יוצרת אתגר

4 שעות שבועיות במקביל ללימודי הכיתה של 
ספרות והבעה

האתגר מיועד לתלמידות ולתלמידים שמעוניינים להרחיב ולהעמיק את ידיעותיהם הספרותיות וללמוד באופן שמאפשר דיון פתוח ויצירתי בספרים וביצירות ספרות במגוון של ז’אנרים וסגנונות, תוך יצירת היכרות מעמיקה יותר עם עולם הספרות ועם תחומי דעת ואמנות אחרים הקשורים בו. במהלך הלימוד הקבוצתי יפגשו התלמידים היבטים רבים ומגוונים הקשורים בשפה הספרותית, ויפתחו את קריאתם והבנתם תוך קיום של מפגש מורכב ויצירתי עם עולמות ספרותיים רחבים ומגוונים. לצד ההוראה הפרונטאלית יושם גם דגש משמעותי על עבודה עצמית וקבוצתית. בנוסף, הכתיבה היוצרת הכלולה באתגר תאפשר אף היא, לצד הלימוד העיוני, הקנייה של כלים משמעותיים לביטוי עצמי, ופיתוח והעשרה של יכולות הכתיבה.

מספר המקומות בקבוצות האתגר מוגבל, קבלה לאתגר מותנית בהמלצה של צוות הספרות בשכבה א’ (על סמך עניין, הישגים, השתתפות והתנהגות).

ערבית אתגר

3 שעות שבועיות במקביל ללימודי הכיתה

קבוצת האתגר תילמד בחטיבה הצעירה בכיתות ב’ ו-ג’.

תכנית האתגר כוללת העמקה והעשרה של תכנית הלימודים הרגילה, וכן לימודי שפה בתחום העיתונות, הסיפורת הקלה, ובתוספת פרקים נבחרים בתולדות האסלאם.    

התכנית מתאימה לתלמידות ולתלמידים המתעניינים בלשון הערבית ובתרבותה.

מספר המקומות בקבוצות האתגר מוגבל, קבלה לאתגר מותנית בהמלצה של המורים לערבית בשכבה א’ (על סמך ענין, הישגים, השתתפות והתנהגות).

עתודה הומניסטית

8 שעות שבועיות במקביל ללימודי הכיתה של ספרות, הבעה, תנ”ך ותרבות ישראל

מטרת העתודה ההומניסטית להיות “חממה” לתלמידות ולתלמידים שאפתנים, סקרנים ויצירתיים בתחומי מדעי הרוח. העתודה תסייע להם להפוך ללומדים משכילים ועצמאיים המסוגלים לחקור נושאים ותחומים המעניינים אותם באופן מורכב ומעמיק ולהתהלך במארג התרבותי שיצרה רוח האדם.

תכנית הלימודים תבנה סביב נושאים רחבים ולא על פי החלוקה המסורתית למקצועות בית הספר. בכל שליש נתמקד בנושא אחד ונלמד אותו דרך מגוון תחומים כגון ספרות, יהדות, פילוסופיה, תיאטרון, קולנוע, אמנות פלסטית, היסטוריה, גיאוגרפיה, פסיכולוגיה ועוד.   גם דרכי הלימוד יהיו מגוונות וישתנו בהתאם לנושא: סיורים, סדנאות, ראיונות, מרצים אורחים, צפייה מודרכת בסרטים, כתיבה יוצרת, וכן למידת חקר עצמאית המונחית על ידי המורים. התלמידים ירכשו במהלך השנה מיומנויות כתיבה מעולות ואת היכולת לשאול שאלות על נושאים המעניינים אותם, לחקור אותם ולהסיק מסקנות לגביהם.

השאיפה היא שהעתודה תהיה לבית המאפשר לתלמידות ולתלמידים לבטא את עצמם, להתנסות בתחומים לא מוכרים להם ולצמוח מבלי לחשוש מביקורת. על מנת ליצור סביבה כזו, צוות אינטימי של שתי מורות יוביל את העתודה וילווה את התלמידים והתלמידות לאורך הדרך.

מספר המקומות בקבוצות האתגר מוגבל, קבלה לאתגר מותנית בהמלצה של המורים למקצועות הרלוונטיים (על סמך ענין, הישגים, השתתפות והתנהגות).

עתודה מדעית טכנולוגית

תכנית משולבת בת 6 שעות שבועיות במסגרת ביולוגיה ופיסיקה ברמת אתגר, במקביל ללימוד מקצועות חובה אלו בכיתה וכן 4 שעות לימוד שבועיות נוספות למערכת החובה הרגילה, אלו יתקיימו בסוף ימי הלימודים ויום שישי בבוקר. השעות הנוספות יורכבו מ-2 שעות מחשבים, שעת מתמטיקה נוספת* ושעת ביולוגיה נוספת שתיצבר לימי עיון מרוכזים מדי כמה שבועות ביום שישי בבוקר. סך השעות שתלמידות ותלמידי העתודה לומדים עומד על 10 שעות שבועיות.

מדינת ישראל זקוקה להעשיר את ההון האנושי האיכותי ומחויבת לפעולה מכוונת לטיפוח צעירים בתחומי המדע והטכנולוגיה. לפיכך, משרד החינוך מציע פרויקט הנקרא עתודה מדעית טכנולוגית ואליו יצטרפו תלמידות ותלמידים שמגלים עניין רב בתחומי המדעים, המתמטיקה והמחשבים, ויטופחו בתחומים אלו. השאיפה היא ליצור קבוצת תלמידים בעלי מוטיבציה גבוהה ורצון ללמוד, להרחיב אופקים ולהצטיין בתחומים אלו ולשמש כ”נבחרת” בבית הספר ומחוצה לו.

מעבר לשגרת הלימוד בבית הספר, יצאו תלמידות ותלמידי העתודה לימים מיוחדים ופעילויות מיוחדות סביב נושאי הלימוד הרלוונטיים.

כאמור, בנוסף ללימודי פיסיקה וביולוגיה ברמת אתגר, תלמידות ותלמידי העתודה ילמדו גם מחשבים. במסגרת מקצוע זה התלמידים ילמדו מבוא למדעי המחשב. הלימוד יתמקד בהקניית ידע בטכנולוגיות הפיתוח החדשניות בעולם האינטרנט, תוך התנסות מעשית.

הלימודים מיועדים לתלמידות ולתלמידים ממשיכים מכיתה א’. תלמידים חדשים הרואים עצמם מתאימים לתכנית ומבקשים להצטרף, יפנו במייל לרכזת התוכנית: גב’ אורלי מצר כהנא, orli.mk@gmail.com.

* תלמידות ותלמידים שישלבו לימודי מתמטיקה אתגר עם העתודה המדעית טכנולוגית ילמדו את שעת המתמטיקה הנוספת במסגרת לימודי מתמטיקה אתגר, כך שתהיה להם שעת מתמטיקה אחת נוספת למערכת השעות הרגילה.

פיסיקה אתגר

3 שעות שבועיות במקביל ללימודי הכיתה

לימודי “אתגר” במדעים מיועדים לתלמידות ולתלמידים המגלים עניין רחב במדע, והמעוניינים ללמוד את תחומי הדעת המדעיים בהעמקה ובהרחבה. הלימודים יתקיימו בקצב מוגבר ובמידת העמקה רבה, ויכללו נושאים מתחומי מדעי החיים והמדעים הפיסיקליים. יושם דגש על ראיה בין-תחומית. במידה שהזמן יאפשר, תתקיים עבודה סדנאית על פרויקטים.                                                                   

קבוצת פיסיקה אתגר מתאימה לתלמידות ולתלמידים בעלי יכולת מתמטית גבוהה, המגלים עניין במדע והמעוניינים ללמוד פיסיקה בצורה מעמיקה וייחודית. הקבוצה תעסוק בנושאים מתחום המכניקה כגון כוחות והידרוסטטיקה. התהליך הלימודי ילווה בעבודת מעבדה אינטנסיבית, בניסויים ביתיים, בשימוש בהדגמות ובאמצעים ממוחשבים, בפרויקט בניית דגם לתחרות “מזרקות הרון” שכבתית ובהשתתפות בתחרויות נוספות. יושם דגש על שלבי המחקר המדעי, על עבודת צוות, על פרויקטים, על חקר של מערכות שונות ושימוש מושכל במקורות מידע. יעשה שימוש ניכר בכלי ייצוג ועיבוד מתמטיים. בפני התלמידים יוצבו דרישות אקדמיות גבוהות.

מספר המקומות בקבוצות האתגר מוגבל, קבלה לאתגר מותנית בהמלצה של המורה למדעים בשכבה א’ (על סמך ענין, הישגים, השתתפות והתנהגות).

תנ"ך ותרבות
ישראל אתגר

אתגר משולב של 4 שעות שבועיות במקביל ללימוד המקצועות בכיתה

תכנית הלימודים של תנ”ך ותרבות ישראל אתגר שמה דגש על התמודדות עצמאית עם הטקסט וחקירתו בעזרת כלי מחקר מסורתיים ומודרניים. התכנית מעודדת את התלמידות והתלמידים לשאול שאלות על הטקסטים ועל התגבשותם, לחקור אחר המשמעויות השונות שניתנו לטקסט בתקופות השונות, לחפש תשובות ולנמק את העדפתם בפתרון אחד על פני האחר. המיומנויות שרוכשים התלמידים במסגרת התכנית מאפשרות להם להפוך מצרכנים של ידע ליצרנים של ידע.

דגש נוסף של תכנית הלימודים בקבוצת האתגר הוא על לימוד חוויתי, פעיל ודינמי.
בנוסף, במסגרת הלימוד באתגר, הקבוצה יוצאת לסיורים במוזיאונים וספריות בהתאם לנושאים הנלמדים, ולטיולים שונים סביב נושאי החומר הנלמד, בהם גם התלמידים אחראים על הכנת והעברת תכנים והפעלות.

מספר המקומות בקבוצות האתגר מוגבל, קבלה לאתגר מותנית בהמלצה של המורים לתנ”ך ותרבות ישראל בשכבה א’ (על סמך ענין, הישגים, השתתפות והתנהגות).