הנצחה

רדיאן אלכס - חיל הים

ד"ר אלכסנדר (אלכס) רדיאן ז"ל, נולד ברומניה בשנת 1945 ועלה ארצה עם הוריו ואחותו בהיותו בן 4 בשנת 1949. המשפחה התגוררה בירושלים ואלכס הנער למד בבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה בירושלים. לאחר סיום לימודיו, התגייס אלכס לצבא ושירת ביחידה מבצעית סודית בחיל הים.

קרא עוד...

הרניק גוני - חטיבת גולני

בן רעיה ומאיר ז"ל, נולד ביום י"ז באב תשט"ז(25.7.1956) בירושלים. גוני למד בבית-ספר יסודי על-שם יוסף לוריא. בשנת 1967, הוא נסע עם הוריו לשליחות בשבדיה, ולמד שם בבית-הספר היהודי בשטוקהולם. השנים שעשה בחו"ל הרחיבו את אופקיו של גוני. הוא הכיר ארצות זרות, הסתגל לצורת חיים שונה, למד ליהנות מסוגי בילוי אותם לא פגש בארץ, כמו רכיבה על סוסים וספורט חורף. היו אלו שנים לא קלות עבורו אך מעשירות מאוד. כשחזר לארץ, המשיך גוני את לימודיו ב"תיכון ליד האוניברסיטה". בשנת 1972, נהרג אביו בתאונת דרכים, וגוני בן16 שנים. את לימודיו הוא סיים במגמה הריאלית.

קרא עוד...

וידלנסקי ברק - חיל שריון

בן צילה ומרק. נולד ביום ב' באייר תשל"ה(13.4.1975) בירושלים. בן בכור להוריו, אח לורד. מרק, אביו של ברק, ניצול שואה, שנושא עימו את צלקות ההישרדות ביערות אירופה, רצח אביו בידי הפולנים והבריחה עם אמו ואחיו מאימי המלחמה. אמו צילה, נצר למשפחה ירושלמית, עם שורשים בארץ מדורי דורות.

קרא עוד...

וויט יצחק (חקי) - חיל רגלים

בן שרה וזלמן, נולד ביום ז' בתשרי תרפ"ו(25.9.1925) בירושלים. למד בבית-הספר "מעלה" בירושלים ואחר-כך – בבית-הספר הריאלי בחיפה. בהיותו בן 16 הצטרף לאחת מתנועות המחתרת ואחר-כך עבר ל"הגנה". באחת ההפגנות נגד "הספר הלבן" בחיפה, כשעסק בהפצת ספרות-מחתרת, נפצע בראשו בשעה שהגיש עזרה לפצוע. פעמים רבות היו חייו תלויים לו מנגד.

קרא עוד...

ויינר אריאל - חיל רשיון

אריאל, בן חסיה וישראל, נולד ביום א' בשבט תש"י (19.1.1950) בירושלים. הוא למד בבית-הספר היסודי בקרית-משה ובבית-הכרם בירושלים, והמשיך בלימודיו בבית-הספר התיכון "עומריה", שליד האוניברסיטה העברית בירושלים. אריאל היה תלמיד מעולה, חרוץ ושקדן, שידע ללמוד להנאתו, הצטיין במקצועות ההומניים ובמקצועות הריאליים כאחד, והיה אהוב על מוריו ועל חבריו. אריאל נמנה עם חברי תנועת הצופים וברבות הימים הדריך והיה ראש גדוד בשבט "מודיעין". בימי החופשות מבית-הספר התיכון עבד במשמרות לילה במאפייה, כן עבד כמדריך בתנועת הצופים ובמכון על-שם פאלק. הממונים עליו במכון העידו עליו, שהיה "עובד נאמן, דייקן ואחראי וחבר טוב לכולם". הוא היה חובב ספורט והיה שחיין נלהב. את רוב זמנו הפנוי הקדיש להאזנה למוסיקה.

קרא עוד...

וייס עמיר - חיל רגלים

בן משה ותמר. נולד ביום י' באב תש"ד (8.8.1954)בירושלים. למד בבית-הספר היסודי 'בית-הילד' שבמקום, המשיך וסיים את לימודיו בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית בירושלים במגמה מוגברת, ריאלית-הומנית, ונודע כתלמיד מוכשר. הוא גילה התעניינות והבנה רבה במקצועות הריאליים, ובייחוד במתימטיקה. כשהיה בן עשר הצטרף לתנועת 'הנוער העובד' וברבות הימים יסד יחד עם חבריו בתנועה את גרעין הנח"ל "צאלה" שהתקשר עם קיבוץ יטבתה.

קרא עוד...

וינטר איתי (בבילה) - חיל מודיעין

לאתר ההנצחה לחללי מערכות ישראל

קרא עוד...

ונטיק אמנון-משה - חיל רגלים

בן אסתר וצבי, נולד ביום כ"ח בחשוון תרפ"ז(5.11.1926) בירושלים. עד גיל חמש גדל בתלפיות ומאז ואילך בבית הכרם. שם למד בבית-הספר העממי ובבית-הספר התיכון עד גמר הכיתה הששית. מילדותו היה חבר פעיל ב"מחנות העולים" ושאף לצאת להגשמה חלוצית. הוא חיבב את הטבע ואת העבודה החקלאית עוד מימי טיפולו המסור בגינת הבית, שזכרה קינן עמוק בלבו ונתלווה אליו גם כאשר שירת במרחקים. אחרי שסיים את הכיתה הששית, למד שנתיים בבית-הספר התיכון החקלאי בפרדס חנה והצטיין בשקידתו ובמסירותו לעבודה.

קרא עוד...

זילברמן רפאל (רפי) - חיל רגלים

בן מרים ודוב (ברנרד), נולד ביום י"א באב תרפ"ה (1.8.1925) בברלין, בירת גרמניה, ובשנת1934 עלה ארצה עם משפחתו. רפאל למד בבתי-ספר תיכוניים בתל-אביב ובבית הכרם בירושלים. הוא התבלט בקרב חבריו ללימודים ובקן "השומר הצעיר" במהירות תפיסתו, במקוריות מחשבתו ובחריפותו האינטלקטואלית וידע לבסס ולהסביר בדיבור ובכתב את רעיונותיו ודעותיו במידה לא- שכיחה בגיל זה. בשל סגולותיו אלה נשלח לקורס ראשון של קציני-הסברה. עם סיום הגימנסיה יצא עם קבוצתו "נירים" להכשרה מגויסת בשער העמקים ואחר-כך בתל עמל. נחשב כ"מצפון של החבורה".

קרא עוד...

זלצר עדה - חיל רגלים

בת רחל ושמואל, נולדה ביום ט"ו באב תרנ"ט(21.7.1899) בעיר חוטין, בסרביה. אביה – בעל בנק, ונכסים חקלאיים, גידלה עם יתר בניו בתנאי עושר ומותרות. היא למדה בגימנסיה בחוטין והשתלמה בכימיה ובקטריולוגיה באוניברסיטאות קיוב ואודיסה. היתה מלאת חיים ויוזמה ובעלת חוש אמנותי. היא למדה גם מלאכות-יד, תפירה, אריגה וסריגה. עדה נישאה לבעלה, מפליטי רוסיה, וחיה איתו באחוזה חקלאית. שם נולדה לה בת, אשר מתה בינקותה. אחרי שילדה את בתה השנייה, רחל, עזבה עדה את האחוזה, נפרדה מבעלה ועברה לצ'רנוביץ.

קרא עוד...

זלצר (רייס) רחל (אלה עפרה) - חיל רגלים

ת עדה וישראל, נולדה ביום א' באלול תרפ"ז (29.8.1927) בעיר קורפץ'-בוטושני, בגבול רומניה-בסרביה, בנחלה חקלאית השייכת למשפחה. בהיותה תינוקת הועברה לצ'רנוביץ, אשר אליה עברה אמה לאחר שנפרדה מבעלה. האב היגר לצ'ילה, שם למד רפואה ועבד כרופא-שיניים. האם, כימאית לפי מקצועה, בת למשפחה עשירה, חיה בתנאים נוחים עם הבת, חינכה וגידלה אותה ברוח של תרבות רוסית מתקדמת, באווירה של אמנות ומוסיקה.

קרא עוד...

חביב אבשלום - מחתרות

בן רבקה ואליעזר חביב (ליבליך). נולד בו' בתמוז תרפ"ו (18.6.1926) בחיפה. בסוף 1926 עברה משפחתו לגור בירושלים והוא אז בן ארבע חודשים. בירושלים למד בבית-הספר היסודי "תחכמוני" ובבית-הספר התיכון שבבית הכרם ובהם הצטיין בלימודים והקדיש מזמנו גם לעיסוקים כגון קריאה, כתיבה, ציור, איסוף פרחים וטיולים בארץ. בבית הוריו קיבל חינוך מסורתי, הקפיד בשמירת מצוות וכבר בגיל צעיר קישר את אמונתו הדתית באמונה הציונית להקמת המדינה העברית.

קרא עוד...

חדאד רבקה (ריקי) - חיל רגלים

בת שרה ורפאל. נולדה ביום כ"א בטבת תשל"א(18.1.1971) בירושלים. בת שלישית למשפחה בת חמישה ילדים. ריקי למדה בבית-הספר היסודי 'סטון' בירושלים ובבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה. היא היתה תלמידה טובה, נערה אינטליגנטית ורגישה ומעורה מאוד חברתית.

קרא עוד...

חיון יהודה-חיים - חיל רגלים

בנם-בכורם של חנה ואברהם, נולד ביום כ' בשבט תר"ץ (18.2.1930) בירושלים. את ראשית חינוכו קיבל בגן ב"בית-יעקב", עבר ללמוד בבית-הספר "בית-אהרן" וגמר בהצטיינות את בית- הספר "תחכמוני" וזכה במלגת לימודים. הוא עבר ללמוד בבית- הספר התיכון בבית הכרם והצטיין במקצועות הריאליים. יהודה- חיים המשיך ללמוד על אף מצבה הקשה של המשפחה, והיה גם ספורטאי מחונן, חבר בקבוצת כדורגל של "הפועל" והשתתף בתחרויות רבות.

קרא עוד...

חלפן יובל - חיל שריון

יובל, בן חנה ומשה, נולד ביום י"ד בטבת תש"ה30.12.1944)) בהר הצופים בירושלים. הוא למד בבית החינוך על שם ארלוזורוב ובבית החינוך על שם ברל כצנלסון בירושלים ובבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית. היה חבר בתנועת הנוער העובד והלומד ומצא בה בין היתר, אמצעי להעמיק את הכרתו לגבי הארץ ונופיה. בעיקר אהב את עירו ירושלים וסביבתה, בה הרבה לטייל ואת נופיה הנציח במצלמתו.

קרא עוד...

טגליכט יובל - חטיבת נח"ל

בן יוסף ומרגלית. נולד ביום ז' בתמוז תשי"ז(6.7.1957) בירושלים. כאן למד בבית-הספר היסודי ע"ש אגרון ובבית-הספר היסודי 'יפה-נוף'. לאחר כיתה ו' עבר לבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת1970 – 1971 שהה עם משפחתו בלונדון ולמד שם, לפי בקשתו, בבית-ספר תיכון יהודי. עם שובו לארץ חזר לבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה ובו סיים את לימודיו בהצלחה רבה.

קרא עוד...

טל ראובן (רובקה) - פיקוד העורף

בן יוסף ורות. נולד ביום כ"ו בתמוז תרצ"ב (30.7.1932) בברלין. בירת גרמניה. אביו – מלחין נודע ומרצה במוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים; אמו המנוחה היתה הפיזיותרפיסטית בבית הבראה צבאי בירושלים בימי במלחמת הקוממיות. במלאת לראובן שלוש שנים בערך עלתה המשפחה לארץ והתיישבה בירושלים ושם גדל וחונך. מתחילה למד ראובן ב"בית הילד" וסיים את לימודיו בו לאחר מכן למד בבית הספר התיכון אשר בבית הכרם.

קרא עוד...

טרבס ניסים (ניס) - חיל מודיעין

בן ויולט ויצחק. נולד ביום י"ג בשבט תשי"ז(15.1.1957) בירושלים. למד בבית-הספר היסודי 'בית הכרם' בירושלים וסיים את לימודיו בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית בירושלים במגמת מזרחנות. נסים היה תלמיד ממושמע, אהוד ומקובל על מוריו ועל חבריו. הוא היה חובב ספורט, אהב לשחק טניס וכדורסל והצטיין במיוחד בריצות למרחקים ארוכים. הוא הקדיש את זמנו הפנוי לקריאת ספרים בנושא שבו עבד והתעניין, ההיסטוריה והפוליטיקה של המזרח התיכון. הוא היה בן נאמן ומסור להוריו, דאג להם, והשתדל לעודדם ולסייע להם בכל עת.

קרא עוד...

יולס נעמי - מחתרות

בת אלזה ואפרים (פיליפ), נולדה ביום ו' באייר תרצ"א (23.4.1931) בירושלים. סיימה בהצטיינות את לימודיה בבית-הספר "לדוגמא" בבית הכרם, וזכתה בשבחים מרובים מפי מוריה אשר היו מחנכים ידועי שם. שנה אחת למדה בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה והמשיכה את לימודיה בסמינר לגננות "אשכולי". נעמי הצטרפה לתנועת "הצופים" – שבט "מודיעין", גדוד "הגליל" – ובהיותה בת 15 עברה קורס מדריכים. חניכיה ומדריכיה ציינו כי "היא מסורה מאוד לתפקידה, מצליחה בו ואהובה על כולם". כמו רבים מחבריה התנדבה נעמי לארגון ה"הגנה" במסגרת "גדודי הנוער".

קרא עוד...

יחיל יונתן (ג'וני) - חיל רגלים

בן חיים ולני. נולד ביום כ"ג בסיון תש"ה(4.6.1945) בתל אביב. כשהיה בן שנתיים הצטרפו אמו והילדים לאביו, שהיה אז בשליחות לאומית אל ניצולי השואה במחנות הפליטים היהודיים בגרמניה. (אמו, דרך אגב, עוסקת כהיסטוריונית השואה במסגרת האוניברסיטה העברית). שם עשו שנה ומחצה. פעם שנייה יצא לגרמניה, ושוב לשנה ומחצה, כאשר הוטלה על אביו שליחות מטעם משרד החוץ; בשוב המשפחה לארץ בשנת1954 התיישבה בירושלים ויונתן נקלט בבית הספר על שם לוריא בקטמון. כעבור שנתיים עברה המשפחה בשלישית לחוץ לארץ כאשר מונה אביו לשגריר ישראל בשבדיה – ושנתיים שהה עם הוריו בשטוקהולם.

קרא עוד...

ילובסקי עוזי - חיל שריון

עוזי, בן גיטה ויצחק, נולד ביום י"ג בתמוז תרצ"ו(3.7.1936) בירושלים, מספר חודשים לאחר שאביו נהרגמכדורי פורעים ערבים, אשר ירו אל תוך קהל היוצאים מקולנוע "אדיסון". אמו, גיטה, פרנסה אותו, את עצמה ואת זוג הוריה הזקנים בעבודתה כלבורנטית באוניברסיטה העברית. עוזי גדל בשכונת מקור-ברוך, שם למד בבית-הספר היסודי "תחכמוני". את לימודיו התיכוניים עשה בבית-הספר שבבית הכרם. שעה שהיה צריך לבחור שם במגמת לימוד, נאמר לו שהוא מתאים למגמה הריאלית וגם למגמה ההומנית – דבר שאפיין את אישיותו, שכן הצטיין בכשרונות, ובתחומי התעניינות רבים. סיפר עליו מחנכו: "עברו למעלה מעשרים שנה מאז זכיתי להיות מחנך הכיתה בה למד עוזי. תלמיד אינו צריך להצטיין בלימודיו כדי שמחנכו יזכור אותו עשרים שנה. די שיהיה בו חום אנושי, חיוך ביישני, עיניים מביעות אהבה ונאמנות.

קרא עוד...

יעקבי מיכאל - חיל רגלים

בן פנינה וישעיהו, נולד ביום ז' בתשרי תרפ"ט (21.9.1928) בתל- אביב. קצב החינוך בגן-הילדים היה אטי מדי לעומת התפתחותו, ובגיל 5, כשידע כבר לקרוא עיתון, נתקבל לכיתה א' בבית-הספר. מיכאל המשיך להקדים את חבריו לספסל הלימודים במשך כל השנים, כי תמיד ידע מתוך קריאה יותר משניתן לו בבית-הספר.

קרא עוד...

כהן בלפור (ויקטור) - חיל לוגיסטיקה

בן רג'ינה ויוסף, מראשוני הציונים, מייסד המרכז לתרבות צרפתית בירושלים, נולד ביום י"ב בסיוון תרפ"ה (4.6.1925) בירושלים. (שמו העברי היה רפאל שלום חי, על שם אבי אביו, הרב הראשי ליהודי תוניס). כאן למד בבית-הספר לבנים ואחרי מות אביו בשנת תרצ"ז למד שנה בבית-ספר תיכון בפריז, במלגה של אשת ליאון בלום, ראש ממשלת צרפת בזמן ההוא.

קרא עוד...

כהן יוסף (ג'ו) - חיל שריון

בן שלמה ומזל. נולד ביום ו' באלול תרצ"ז(13.8.1937) בקהיר של מצרים. התייתם בגיל שש ובשנים 1944-1951 למד יוסף בבית ספר צרפתי בקהיר, אך לאחר שנת 1951, כשהמשפחה עלתה לארץ, נרשם כתלמיד בבית הספר התיכון בבית הכרם בירושלים ושם סיים את לימודיו בשנת1955. עם סיום לימודיו התיכוניים יצא עם חבריו להכשרת "הגליל" לנח"ל.

קרא עוד...

כהן מאיר - חיל רגלים

בן טובה ושמעון, נולד ביום י"א באלול תרפ"ב (4.9.1922) בגרמניה ובשנת 1934 עלה ארצה עם הוריו. מאיר המשיך את לימודיו בבית- הספר התיכון בשכונת בית-הכרם בירושלים, ותוך זמן קצר רכש לו את השפה העברית והצטיין בלימודים הריאליים וההומניים כאחד.

קרא עוד...

כהני יעקב - חיל מודיעין

בן רבקה ואברהם, נולד ביום כ"ג בסיון תשכ"ג(15.6.1963) בירושלים. יעקב החל ללמוד בבית ספר יסודי בקריית משה וסיים את חוק לימודיו בבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית במגמת מזרחנות. הוא היה תלמיד מצטיין בשטח הריאלי וההומני כאחד, אך לא שמר את ידיעותיו רק לעצמו. הוא הושיט עזרה לתלמידים נחלשים והכין את חבריו לבחינות הבגרות. כמי שמתעניין בהיסטוריה של עם ישראל היה פעיל במשלחות נוער שיצאו לחו"ל, אירח בביתו משלחת נוער מגרמניה והיה פעמיים בגרמניה ובאנגליה.

קרא עוד...

כ"ץ יורם-דניאל - חטיבת צנחנים

בן ד"ר ולטר ולילו. נולד ביום ד' באייר תרצ"ו (26.4.1936) בירושלים. סיים את לימודיו בבית-הספר התיכון שבבית-הכרם בירושלים. השתייך לתנועת "הצופים". בימי מלחמת-הקוממיות שימש קשר ב"קטע" של אביו, הוא איזור-קטמון (בירושלים) וכן סייע בניקוי כלי-נשק ובהעברתם ממקום למקום.

קרא עוד...

לבנון גדעון (גידי) - חיל אוויר

בן צבי ופנינה. נולד ביום י"ט בתמוז תרפ"ח(6.7.1928) בירושלים. אחרי סיימו את לימודיו בבית-הספר "תחכמוני" המשיך מתוך שקידה בלימודיו בבית-הספר התיכון בבית-הכרם. פעיל היה ב"מכבי הצעיר" והשתייך ל"הגנה" באותם ימי-המרי וראשית מלחמת-הישוב לעצמאותו. בסיימו את לימודיו נחלץ לשורות-הפלמ"ח והשתתף במלחמת-הקוממיות כחבלן בחזית-הנגב; היה בין ראשוני-כובשיה של באר-שבע. כתום המלחמה נכנס לאוניברסיטה העברית בירושלים (לפקולטה למשפטים) אך מצה"ל לא פרש. הוא המשיך בצבא-הקבע, בחיל-האויר, בו סיים את בית-הספר לטיס.

קרא עוד...

לורבר זלמן (זמי) - חיל תותחנים

בן יעקב ורחל. נולד ביום י"א באלול תרצ"ט(26.8.1939) בירושלים. סיים את לימודיו בבית-הספר התיכון אשר בבית-הכרם. גויס לצה"ל באוקטובר 1957 ובימי-שירותו מילא בנאמנות, במסירות ומתוך הכרה מלאה כל תפקיד אשר הוטל עליו.

קרא עוד...

לורך רות - חיל רגלים

בת ד"ר מרדכי וד"ר חנה. נולדה ביום כ"ה במרחשון תרצ"ג (24.11.1932) בנירנברג שבגרמניה. עלתה לארץ עם הוריה בשנת 1935. סיימה את לימודיה בבית-הספר התיכון בבית-הכרם. השתייכה לתנועת "הצופים" בירושלים. בשנת 1948 השתתפה בהקמת ביצורים במבואות-העיר. הירבתה לשוטט בארץ והיטיבה להכירה. שאפה להיות מעורבת עם חבריה אך נטתה גם להתבודדות ולא אחת העלתה דברי-שירה.

קרא עוד...

מאיר יעקב - חיל שריון

בן משה ורבקה. נולד ביום כ"א בניסן תרצ"ו(13.4.1936) באנטוורפן שבבלגיה. עם פלישת כוחות הרייך לבלגיה במאי 1940 ברחה המשפחה אל דרום-צרפת ושם נאסרה על-ידי שלטונות וישי ונשלחה למחנה אחד ולאחר-מכן למחנה שני. משם עברה המשפחה למרסי. פעילותו של האב במחתרת נודעה לגרמנים שהציבו בינתיים חילות-כיבוש בצרפת כולה. הוא נאסר בראשית 1943, הוגלה לאושוויץ – ושם מצא את מותו. שאר בני-המשפחה עברו את הגבול בגניבה לשווייץ בשנת 1943 חדשיים לאחר מאסר האב, וכן התגלגלו עד שעלו לארץ בשנת 1946.

קרא עוד...

מור-יוסף אורי - חיל שריון

אורי, בן גאולה ומרדכי, נולד ביום י"ט בטבת תשי"ג (6.1.1953) בירושלים. הוא למד בבית-הספר העממי על-שם לוריא עד גמר כיתה ו', ומכיתה ז' ועד לסיום לימודיו בבית-הספר התיכון, למד בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית בירושלים. אורי היה תלמיד קשוב ופיקח, אך נמנה עם הבינוניים בכיתתו.

קרא עוד...

מזרחי יעקב - חיל ים

בן מאיר ומרים. נולד בשנת תש"ז (1947)במצרים. המשפחה עלתה לארץ בשנת 1957. יעקב גויס לצה"ל באוגוסט 1966 ושירת בחיל- הים. נספה עם שאר אנשי צוות "דקר" ומכיון שנעדר עם אנשי- הצוות כולם נקבעה לו מצבת זיכרון בתוך האנדרטה בבית- הקברות הצבאי שעל הר-הרצל בירושלים.

קרא עוד...

מייזלר גיורא - חיל שריון

גיורא, בן פניה ודוד, נולד ביום ט"ו באייר תשי"ד(18.5.1954) בעיר לבוב שבברית המועצות. בגיל ארבע עלה עם הוריו לארץ והמשפחה השתקעה בירושלים. גיורא למד בבית-הספר היסודי ע"ש לוריא. בכיתה ז' עבר לבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית, ובו סיים את חוק לימודיו. גיורא היה חבר פעיל בהסתדרות הצופים בירושלים. עוד בכיתה ד' הוא הצטרף לשבט "מודיעין" ובמשך כל תקופת לימודיו בתיכון היה מדריך בגדודים שונים. אחד מגדודי השבט "לפיד" אף נקרא על שמו. הוא התאפיין בחוש ההומור המפותח שלו, שבזכותו התערה בקלות בכל חברה אליה נקלע. בתכונה זו התחבב מאוחר יותר גם על חבריו בצבא.

קרא עוד...

מינצברג יורם - חיל להנדסה

יורם, בן כהנה ונפתלי, נולד ביום כ"א בתמוז תשי"א (25.7.1951) בירושלים. הוא למד בבתי-הספר היסודיים "לוריא" ו"בית-הילד", ובבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה בירושלים. הוא היה חבר, ואחרי-כן מדריך בתנועת "הצופים", התעניין מאוד בספורט, ובבית-הספר היה חבר במועצת התלמידים ושימש אחראי לתכניות הבידור. בשעות הפנאי אהב להאזין למוסיקה. יורם שאף לעצמאות מאז היה קטן, ועל אף שהמצב הכלכלי בבית היה טוב, הוא עבד לעתים קרובות כדי להשתכר לעצמו. בלילות עבד במאפיה, בבקרים חילק לחמניות, מכר פרחים, העביר רפואות מהסיטונאי לבתי-המרקחת, ושימש כעוזר לבמאי בחברת הסרטה. בכסף שהשתכר רכש לעצמו אופניים, ואחר כך רכש קטנוע.

קרא עוד...

מלבסקי שלום - חיל רגלים

בן אסתר ואברהם, נולד ביום ה' באלול תרצ"א(18.8.1931) בירושלים. למד בגן-ילדים, בבית-הספר היסודי "תחכמוני" ובכיתה ו' הצטרף לשבט "הצופים" על שם נטר, שבו שימש גם כמדריך, ולבסוף – בבית-הספר התיכון בבית הכרם. הוא הצטיין בנועם הליכותיו, בכשרון הביטוי (היה כותב יומן) וכן בלימודים ובספורט. עסק בצילום (הוא מקצוע הוריו) והצטיין בו. היה בדעתו לנסוע אחרי שתי שנות השירות לחוץ-לארץ, להשתלם בצילום צבעוני וקולנועי ולחזור לארץ ולפתח בה מקצוע חדש זה.

קרא עוד...

מרגלית יוסף (יוסי) - חיל רגלים

בן מרים (מבית רודין מחדרה) ומאיר (ממתנדבי הגדוד העברי מאמריקה במלחמת-העולם הראשונה), נולד ביום א' בסיוון תרפ"ד(3.6.1924) בירושלים. הוא למד בבית-הספר היסודי "תחכמוני", בגימנסיה העברית רחביה, בבית-הספר התיכון בבית הכרם וגם עבר קורס בבית-הספר "כדורי". מוריו גילו בו נטיות למוסיקה ולאמנות הבמה ויעצוהו להשתלם בחוץ-לארץ, אך החובה למולדת קדמה אצלו לכל.

קרא עוד...

נבות מיכאל (מיכי) - חיל אוויר

בן טוביה ותמר. נולד ביום י"א באייר תשי"ח (1.4.1958) בירושלים. מיכי סיים את בית-הספר העממי שליד הסמינר למורים בבית-הכרם והמשיך ללמוד בבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית. היה מטובי התלמידים ותכונותיו העיקריות – היסודיות ואי הנכונות להתפשר או לעשות דברים לחצאין – שבו את לב מוריו.

קרא עוד...

מרום נתן (מנהיים)

קרא עוד...

נלקן ישראל (זלה) - חיל רגלים

בן לאה-לוציה ואלעזר-לודביג, נולד ביום ד' בסיוון תרפ"ו (17.5.1926) בברלין, בירת גרמניה. בהיותו בן שבע, ב-11.9.1933, הגיע עם הוריו לירושלים. בגיל צעיר הצטרף לתנועת-הנוער "המחנות העולים", שחיזקה בו את שאיפתו מילדות להיות חקלאי ולחיות בקיבוץ. שנה לפני סיום לימודיו בבית-הספר התיכון בבית הכרם עבר לבית-הספר החקלאי על שם כדורי.

קרא עוד...

נמט דניאל (אביגדור) - חיל שריון

דניאל, בן טובה-מגדה ודוד, נולד ביום כ"ג באייר תשי"ב (18.5.1952) בירושלים להורים מניצולי השואה. בילדותו גדל בשכונת ארנונה שליד קיבוץ רמת-רחל. הוא סיים את לימודיו בבית-הספר היסודי של הקיבוץ, ואת לימודיו התיכוניים השלים בבית-הספר שליד האוניברסיטה בירושלים. כשהיה בן ארבע-עשרה מת עליו אביו מהתקף לב פתאומי. אחיו המבוגר ממנו בחמש שנים, אורי, היה אז בשירות חובה בצה"ל ודני נשאר הגבר היחיד בבית.

קרא עוד...

סל-מן אורי - חי רגלים

בן אברהם ושושנה. נולד ביום י"ד בחשון תשי"ח(8.11.1957) בירושלים. הוא למד בבית-הספר היסודי 'יפה נוף' ובבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה שבמקום. נער יפה-תואר, מחונן, חדור אמונות עזות ושופע פעילות. הוא היה חניך ומדריך בתנועת 'הנוער העובד והלומד', ובהדרכה עסק ביראת-קודש. לכל פעולה היה מתכונן כמו לבחינת-בגרות, ובשביל חניכיו היה דמות נערצת. אורי אהב מאוד ספרות, בחייו הקצרים הספיק 'לבלוע' ספרות יפה, ובעצמו כתב שירים שמעידים על כישרון ורגישות רבה. כתלמיד המגמה המזרחנית הגיש עבודת-גמר בנושא 'הבדווים בנגב'. שלושת חדשים חי בקרבם ולמד את מנהגיהם.

קרא עוד...

סנדורביץ עזריאל - חיל רגלים

נולד בשנת 1923 בעיר פראג, צ'כיה, בה גדל ולמד. עלה לארץ באונייה "פטריה", שהגיעה לחוף תל-אביב. הוא קפץ מעל סיפון האונייה לתוך הים והגיע לחוף בשחייה.

במלחמת-העולם השנייה התגייס לצבא הבריטי ועבר אחר-כך לבריגדה היהודית. בצבא התרועע במיוחד עם כמה מחברי משק דורות המגויסים ועם השחרור נלווה אליהם והצטרף כחבר למשקם.

קרא עוד...

ספירא יונתן - חיל שריון

בן יובי ומיכה. נולד ביום ל' בתשרי תשל"ח(12.10.1977) בירושלים, בשכונת ימין משה, השכונה בה גדל ובגר ובה אהב להשתובב ולשחק בילדותו עם אחותו הבכורה מיה ועם חבריו. יונתן היה ילד מלא חיים, נבון ומוסיקלי, אשר כבר בגיל שלוש השתלט על השפות עברית ואנגלית, כאשר משפחתו היתה בשנת שבתון בקליפורניה. כשהיה יונתן בן שש נולד אחיו הקטן יאיר והוא החל ללכת לבית-הספר היסודי "בית הילד", שם רכש חברים אשר ליוו אותו לאורך השנים.

קרא עוד...

עפרוני יצחק

לאתר ההנצחה לחללי מערכות ישראל

קרא עוד...

פארי שושנה (שושי) - פיקוד העורף

בת יצחק וחוה נולדה ביום י"ב באייר תשי"ז(12.5.1957) בירושלים. שמה, שושנה, ניתן לה ע"ש אחות אביה הי"ד, שנספתה באושויץ בגיל18. אביה ובני-משפחה אחרים מעידים, כי דמתה במראה החיצוני ובאופיה דמיון מפליא לדודתה המנוחה. שושי למדה בבית-ספר היסודי 'גאולים א" שבירושלים. משם עברה לבית-הספר התיכון שעל-יד האוניברסיטה העברית וסיימה בהצלחה. כבר בגיל צעיר נתגלו בשושי כישרונות ברוכים ותפיסה מהירה. היתה תמיד מקפידה ואחראית, ומעל לכול היתה סמל היושר.

קרא עוד...

פייקס יונתן - חיל שריון

יונתן, בנם-בכורם של ארנונה ומיכאל, נולד ביום ג' בטבת תשי"ד (9.12.1953) בירושלים. בפרוץ מלחמת ששת הימים, בהיותו בן 14, נפל אביו במערכה על שכונת אבו-טור בירושלים כמפקד הגדוד. יונתן למד בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית במגמה הריאלית-ביולוגית. הוא השתייך לתנועת "הצופים" לשבט מודיעין, גדוד עודד.

קרא עוד...

פסל יוסף (ז'וצ'ק) - חיל תותחנים

בן אברהם ורעיה. נולד ביום י' באלול תש"ז(26.8.1947) בעיר לודז' אשר בפולין. אחרי עלות המשפחה לארץ נכנס יוסף לבית-הספר על-שם גרשון אגרון בקרית-היובל שבירושלים, סיים את לימודיו היסודיים בו ולאחר-מכן למד בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית עד שסיים את לימודיו התיכוניים.

קרא עוד...

פפרמן ערן - חיל רגלים

בן יונה (אוגן) ויהודית. נולד ביום כ"ז באדר א' תרצ"ה (2.3.1935) בירושלים, ובהיותו בן שנה יצא עם הוריו לרומניה. בגיל תשע נתיתם מאביו, שהיה רופא לפי מקצועו וממייסדי התנועה הציונית בטרנסילבניה. שנתיים לאחר-מכן, בשנת1946, חזר לארץ. עוד בחוץ-לארץ, בטימישורה שברומניה, הספיק לגמור את לימודיו בחמש כיתות בבית-הספר היסודי של הקהילה היהודית ואחרי הגיעו לארץ סיים את לימודיו בבית-הספר היסודי בכפר-הנוער בן-שמן ולמד שנה בבית-הספר החקלאי שם.

קרא עוד...

פרחודניק בצלאל-מאיר - חיל רגלים

בן חנה ויוחנן, נולד ביום י"ט בתשרי תרפ"ד(29.9.1923) בווארשה, בירת פולין, ובשנת תרפ"ה, בהיותו בן שנה עלה לארץ עם משפחתו. כשהתיישבה המשפחה בירושלים נתקבל לבית-הספר "תחכמוני", סיימו בהצלחה, למד בבית-הספר התיכון בבית הכרם ועם סיום לימודיו התנדב לנוטרות ושירת בסביבת חיפה. בהיותו כבן 14 הצטרף ל"הגנה", עבר מחנות-עבודה במשקים, השתתף באימונים וסיים קורס מ"כים בסביבות ים-המלח.

קרא עוד...

פרידמן דוד (דודיק) - חיל תותחנים

בן חנה ואברהם, נולד ביום ב' בתמוז תשכ"ה(2.7.1965) בתל-אביב. את שנותיו הראשונות בילה דוד בארצות-הברית. הוא התחיל את לימודיו בבית-הספר היסודי בבית-הכרם. בשנת1974 נסע דוד שנית עם משפחתו לארצות-הברית, ולמד שנה אחת בבית-הספר הניסויי, שליד אוניברסיטת שיקגו. כששב לארץ חזר דוד לבית-הספר היסודי, סיים את חטיבת-הביניים ואת בית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית, במגמה חברתית. הוא היה פעיל בתנועת "הצופים" בשבט "בית-הכרם".

קרא עוד...

פרידמן יעקב זאב (קיבה) - חיל רגלים

בן יוסף ושושנה. נולד ביום א' בכסלו תש"ב(21.11.1941) בירושלים, כבן למשפחה דתית, שנמנתה עם ראשוני תנועת "תורה ועבודה" בפולין. לפני עלותו ארצה היה אביו חבר בקבוצת-הכשרה בגליציה ומזיגה זו של תורה וחלוציות נתנה את אותותיה בנער יעקב-זאב. קיבה למד בבית-הספר היסודי-דתי "תחכמוני" וסיים את לימודיו היסודיים בבית-הספר הדתי "מעלה" בירושלים. עוד שנה למד בישיבת "בני-עקיבא" בכפר הרא"ה ובשובו לירושלים סיים את לימודיו התיכוניים במגמה הריאלית של בית-הספר התיכון-דתי "מעלה". מנעוריו היה חבר בתנועת הנוער "בני-עקיבא". תחילה היה חבר מן השורה ואחר-כך היה מדריך בה. חבריו והנהגת התנועה הכירו ביושרו, במסירותו ובכושר מנהיגותו. יעקב הגשים בעצמו את אשר ראה כאבן-בוחן למדריך –

קרא עוד...

פרידמן נעמן - חיל תותחנים

בן משה וחיה. נולד ביום ט"ו באב תרצ"ד (7.8.1934) בעפולה. סיים את לימודיו בבית-הספר התיכון בבית-הכרם לפי שהגיע לגיל י"ז. כתוצאה מכך הספיק לסיים שנת-לימודים אחת באוניברסיטה העברית בירושלים (בפקולטה למדעי-הרוח). בימי מלחמת-הקוממיות ולאחריה היה פעיל וגם הדריך בגדנ"ע.

קרא עוד...

צור דני - חטיבת צנחנים

ן יצחק ורוז'קה. נולד ביום א' באייר תרצ"ו (23.4.1936) בתל-אביב. למד ב"בית הילד" ברחביה אשר בירושלים, המשיך בבית-הספר התיכון בבית-הכרם וסיים את לימודיו בבית-הספר התיכון עירוני א' בתל-אביב. היה חבר תנועת "השומר הצעיר" ויצא להכשרה בכרמיה ובמסילות.

קרא עוד...

קופמן שמואל (שמוליק) - מחתרת

בן פרומה ויהודה. נולד ביום ב' תמוז תרפ"ז(2.7.1927) בתל-אביב ובה חי עד גיל תשע. אביו, יהודה קופמן (אבן-שמואל) היה מנהל מחלקת התרבות של "הועד הלאומי", חוקר והוגה-דעות שכתב ספרים רבים, ביניהם הפירוש ל"מורה נבוכים" ו"מדרשי גאולה". הרוח בבית היתה ציונית-לאומית מובהקת ושמואל ספג אותה מילדותו. מידידי המשפחה היו חיים נחמן ביאליק, ברל כצנלסון, יצחק בן-צבי, והסופר חיים הזז, שהשפיעו גם הם השפעה עמוקה על הנער. הוא הצטיין בלימודים כלליים ויהודיים, היה בקי בשבילי התנ"ך וגילה מגיל צעיר כשרון בכתיבה ספרותית וחוש למחקר.

קרא עוד...

קורצ'ין עודד - חיל חינוך

בן יהודה ומרים. נולד ביום א' בניסן תש"ז(22.3.1947) בירושלים. אביו היה כימאי בעל-שם ואיש "הגנה" וותיק ואמו – רוקחת. בהיוולד עודד היה האב חולה מאד אלא שבואו של הילד לעולם מילא את ימיו הקצרים רוח של עידוד והבית היה מלא אור ושמחה. אך בגיל שמונה נתייתם עודד מאביו ואף כי היה רך בשנים נירתם לעזרת אמו, שעול הפרנסה וחינוך-הבנים נפל עליה; הוא סייע בניהול משק-הבית, בעריכת קניות וכו'. בהגיעולגיל-חינוך למד בבית-החינוך על-שם ארלוזורוב בירושלים.

קרא עוד...

קושניר טוביה - חיל רגלים

בן אסתר ושמעון, חקלאים ותיקים ומאנשי העלייה השנייה, נולד ביום ב' בחשוון תרפ"ג(24.10.1922) בירושלים. גדל ולמד בכפר יחזקאל שם היה להוריו משק חקלאי. בסיימו את בית-הספר היסודי המקומי עבר לבית-הספר ביגור וכבר אז התבלט בהבנה עמוקה לחי ולצומח. עשה ביוזמת עצמו "ניסיונות" מדעיים שונים, הרכבות, הצלבות, ומתוך הסתכלותו הערה הוציא מסקנות מכלילות ומרחיקות ראות. בסיוריו הרבים בכל רחבי הארץ גילה מינים וזנים שונים של צמחים אשר טרם נודעו בארץ, ובמשך הזמן קנה לעצמו ידיעות מקיפות בכל תחומי הצומח בארץ ובבוטניקה ברמה גבוהה בכלל. לאחר שעבר לירושלים, סיים את בית-הספר התיכון ונתקבל לאוניברסיטה. טוביה למד ביולוגיה, וכבר בשנתיים הראשונות של לימודיו הפליא את מוריו בבקיאותו הרבה ומחקריו עוררו התפעלותם של בעלי-מקצוע מובהקים. מורו, פרופסור אדלר, התבטא כי מצא בו גאון אשר כמוהו אינו מתגלה אלא אחד בדור. הוא ראה בו את יורשו במדע. לרעיונותיו וגילוייו במדע הביולוגיה יש משום מתן עבודה רבה לחוקרים שיילכו בעקבותיו.

קרא עוד...

קליין נדב - חיל רגלים

בן מיכאל ורומה ז"ל. נולד ביום ל' בשבט תש"ד(24.11.1944) בחיפה. למד בבית-הספר הריאלי וביולי 1962 סיים את לימודיו שם כחניך הפנימייה הצבאית. הוא היה חבר בתנועת "הצופים" (שבט "הכרמל") עד שנת 1962 והיה חבר המועצה, מדריך ואחראי לתפקידים מרכזיים ולאחרונה יושב-ראש המועצה. הוא היה פעיל בחברת תלמידי בית-הספר הריאלי ובשנה האחרונה של לימודיו בבית-הספר הריאלי היה גם ראש חברת התלמידים.

קרא עוד...

המאירי (מאירוביץ) בנימין - חיל רגלים

בן יוסף ומלכה. נולד ביום כ"ד בכסלו תרצ"ו (20.12.1935) בירושלים, בה בשנה שהוריו עלו לארץ מצ'כיה. אחרי סיימו את לימודיו בבית-הספר היסודי "תחכמוני" בירושלים עבר לבית-הספר התיכון בבית-הכרם ואף כאן למד בהצטיינות עד סיומו. מילדותו היה חניך "התנועה המאוחדת" ולאחר שנים הפך בה למדריך – תפקיד אשר בו מצא סיפוק רב. עם סיום לימודיו בבית-הספר התיכון גויס לצה"ל (יולי 1953), בו שירת כסייר ביחידה קרבית.

קרא עוד...

הלפר שחר - חיל הנדסה

בן מאירה ועמי. נולד ביום כ"ד באב תשל"ו 20.8.1976)) בתל אביב. כשהיה שחר בן שנה, עברה משפחתו לירושלים וכשמלאו לו עשר, עברו למבשרת ציון. אמו של שחר מתארת אותו כילד פעלתני ואנרגטי שאוהב להשתובב, ועם זאת בעל סבלנות וריכוז, שניכרו בו כבר מגיל צעיר. הוא בלט ביכולת ההקשבה לסיפורים שסיפרו לו, בפאזלים שהרכיב ובמשחקי החשיבה שריתקו אותו החל מילדותו והמשיכו לעמוד במרכז עולמו, גם כנער. שחר החל את מסלול לימודיו בבית-הספר "פרנקל", בו מלמדים ברוח ערכי היהדות. לימודי הדת קסמו לו פחות, אך החברה מצאה חן בעיניו.

קרא עוד...

הירשפלד עזרא - חיל שריון

בלימודיו במוסד החינוכי של "השומר הצעיר" במשמר העמק ובקיבוץ בית זרע. ראשית דרכו ב"הגנה" היתה בזמן היותו במוסד החינוכי במשמר העמק. היה בין הנערים שהשתתפו בימי המנדט ב"עלייה לביריה". אהב ספורט והיה חבר "הפועל", וגילה כושר רב באתלטיקה קלה. בתחרות בפתח תקווה, הראשונה שהשתתף בה, השיג מקום ראשון בשלושה מקצועות. מילדותו שאף להיות עיתונאי, ועם סיום חוק לימודיו החליט להגשים את שאיפתו ועזב את קבוצתו, קבוצת "אשל" בבית זרע. בבואו לתל-אביב נתקבל למערכת עיתון "משמר". לאחר זמן קצר הוכיח את יכולתו הרבה בעבודה ועם הרחבת העיתון והפיכתו ל"על המשמר" שימש בו ככתב.

קרא עוד...

הירש שמואל - חיל שריון

שמואל, בן מרדכי (אלדר), נולד ביום ז' בניסן תרפ"ט (17.4.1929) ברומניה, בעיר טמורש שבטרנסילבניה הצפונית. למד בבית ספר עממי והמשיך לתיכון בעירו. ל משפחתו של שמואל נספתה בשואה. רק הוא שרד בדרך לא דרך. מיד בתום המלחמה שם פעמיו לארץ ישראל, ולאחר דרך חתחתים הגיע ארצה ביום 26 באפריל 1946, במסגרת "עליית הנוער", והצטרף לחברת הנוער בקיבוץ רמת יוחנן. הוא קיבל הכשרה חקלאית, התערה בחברה והסתגל לחייו החדשים.

קרא עוד...

הילר רחל ("רניה") - חיל רגלים

רחל, בתם של שושנה-זלדה (לבית גולדשטיין) ויחזקאל (חסקעל), נולדה ביום ג' באדר ב' תרפ"ד (9.3.1924) בלודז' שבפולין. בת להורים אמידים, נתחנכה חינוך דתי בבית ששלטו בו רוח שלום ואהבה. עד גיל 15 ידעה חיים שקטים וטובים, למדה בגימנסיה העברית בלודז' והייתה תלמידה טובה וחרוצה. היא בלטה בכשרונה המוזיקלי ובשטח זה מצאה לה רגישותה ביטוי מיוחד, רחב ומלא.

קרא עוד...

הימן יונתן ("ג'וני") - חיל מודיעין

יונתן, שכל מקורביו כינוהו בשם החיבה ג'וני, בן אן וצמח הימן נולד ביום י' בסיון תרצ"ב (14.6.1932) בירושלים. הוא למד בבתי הספר "בית הילד" ו"בית הכרם" בירושלים, ואת לימודיו התיכוניים סיים כתלמיד המגמה הריאלית בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה בירושלים. בתקופת לימודיו בבית-הספר היה חבר בתנועת הצופים ופעל בה כחניך וכמדריך.

קרא עוד...

היימן בנימין - חיל שריון

בן רוברט-מרדכי ומרטה. נולד ביום א' באב תרפ"ח (18.7.1928) בקולוניה אשר בגרמניה. בשנת 1936 עלה לארץ. אחרי שסיים את לימודיו בבית-הספר התיכון בבית-הכרם בירושלים למד בטכניון העברי בחיפה וסיים את לימודיו בו כטכנאי-מכונות.

קרא עוד...

גרושקין גדעון (גדי) - תקשוב

נם-יחידם של דוברושה-מרים, מיילדת ואחות ראשית בבית- החולים היהודי באלכסנדריה (ולאחר-מכן מיילדת בבית-החולים שווייצר בטבריה), ולייב-יצחק, נולד ביום ה' באדר ב' תרפ"ז (9.3.1927) במצרים. אביו מת עליו בילדותו ושנות חייו הראשונות עברו עליו בשווייץ. ביום 1.11.1934 עלה גדעון ארצה והתחנך ארבע שנים בקיבוץ רמת רחל שבירושלים. בהיותו כבן 12 הועבר לבית פרטי בבית הכרם ושם למד בבית-הספר העממי ובבית-הספר התיכון.

קרא עוד...

גרובר חנן - חיל רגלים

חנן הצטרף לקיבוץ הכשרה בגרמניה, משם עבר לצרפת וב-9 ביולי 1946 העפיל לארץ במסגרת "עליית הנוער". אוניית המעפילים שבה הגיע נתפסה על ידי הבריטים, וכל נוסעיה הובאו למחנה המעצר בעתלית.

לאחר שחרורו מעתלית נקלט חנן בקיבוץ שדה נחום שבעמק יזרעאל – מראשוני היישובים שעלו על הקרקע במסגרת יישובי "חומה ומגדל". שנה וחצי שהה בקיבוץ במסגרת "חברת הנוער", השלים את לימודיו ועבר הכשרה. היה ידוע כבעל מזג טוב, עובד חרוץ וחבר נאמן.

קרא עוד...

גלובטר גדעון ("גידי") - חיל רגלים

בן שמשון ושרה. נולד ביום ד' בשבט תשי"ח (25.1.1958) בירושלים. למד בבית-הספר היסודי 'בית הילד' שבמקום, המשיך וסיים את לימודיו בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית בירושלים. היה אהוב על מוריו ועל חבריו לכיתה.

קרא עוד...

גולן בן - חיל רגלים

בן, בן מרים ויצחק, נולד ביום ד' בתשרי תשט"ו (1.10.1954) בירושלים. הוא למד בבית-הספר היסודי "הנריטה סאלד" בירושלים ואחרי-כן סיים לימודיו בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה בירושלים. את לימודי הכיתה השביעית השלים בבית-הספר ע"ש "הוריס-מאן" בניו-יורק, במסגרת חילופי תלמידים בין בית-הספר התיכון בירושלים, לבין בית-הספר התיכון בניו-יורק. בתקופת שהותו בארצות-הברית גמלה בלבו ההחלטה לפעול לצמצום הפער החברתי בישראל. בן היה חבר תנועת הצופים בשבט "מודיעין" בירושלים, ולפני שהתגייס לצה"ל, התנדב לשנת שירות בגרעין "עודד" בעיירת-הפיתוח אופקים.

קרא עוד...

גולדברג נחום ("אומי") - חטיבת הצנחנים

בן רחל ודניאל, נולד ביום י"ג בניסן תשי"ט (20.4.1959) בירושלים. בגיל 5 נסע עם הוריו לניגריה, שם שהו שלוש שנים. כשחזר ארצה החל את לימודיו בבית-הספר היסודי "בית הילד". מגיל 9 למד נגינה והתמיד בה עד היותו בן 15. כן הצטרף בגיל צעיר לתנועת הצופים – שבט מודיעין, גדוד עציון – ופעל בתנועה זו עד התגייסותו לצה"ל. בגיל 14 הקדיש שנה תמימה להדרכת קבוצת נוער במצוקה בשכונת מוסררה בירושלים. הוא אהב ספרות יפה והתעניין בגיאוגרפיה ובהיסטוריה.

קרא עוד...

קמפינסקי שמשון (סטיפן) - חיל רגלים

בן דבורה (אלזה) ואריק-שלמה, נולד ביום י"א בשבט תרפ"ו (26.1.1926) בברלין, בירת גרמניה. שנה אחת למד בבית-הספר היהודי-הציוני. ב-20.9.1933 עלה ארצה עם הוריו ואחותו. הוא המשיך את לימודיו בארץ ובשנת 1943 עבר בהצלחה את בחינות- הבגרות בבית-ספר תיכון בירושלים. למד שנה מדעי-טבע באוניברסיטה בירושלים ואחר-כך מילא חובתו בשנת-שירות. בשתי שנותיו האחרונות למד באוניברסיטה במחלקה למדעי-הרוח – פדגוגיה, היסטוריה וספרות. בינואר 1947 זכה בפרס בן 150 לא"י מטעם המועצה הבריטית על עבודותיו בחקר הספרות האנגלית. שמשון היה בעל אופי מוסרי מובהק, ואפילו בעצם שנות המאבק בבריטים ובערבים ראה עדיין אפשרות למוצא של שלום וכבוד לשלושת העמים בארץ, אך במידה הולכת וגוברת התאכזב מנציגי המשטר הבריטי בארץ, אותם הבריטים אשר את תרבותם הקלאסית העריץ הערצה בלתי- מוגבלת.

קרא עוד...

קרו ישראל - חטיבת צנחנים

ישראל, בן זכיה וצדוק, נולד ביום כ"ח במרחשון תשי"ג (16.11.1952) בחדרה. את לימודיו היסודיים סיים בבית-הספר "גאולים" בירושלים. אחרי-כן סיים את לימודיו התיכוניים בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית בירושלים. ימי ילדותו עברו עליו במושבה זכרון-יעקב, שם למד ארבע שנים בבית-הספר "רמז" ורכש לו חברים רבים, הן בשכונה והן בכיתה. בהיותו תלמיד בכיתה ה' עבר עם משפחתו לירושלים. בכיתתו החדשה היה שקט ומופנם בתחילה, אך כבר אז התגלו בפניו אותם חן ורצינות שציינו אותו תמיד.

קרא עוד...

קרני איתן - חיל אוויר

בן ישראל ואנטוניה. נולד ביום י"ח בסיון תשט"ז (28.5.1956) בירושלים. את ראשית לימודיו עשה בבית הספר היסודי 'גאולים' שבמקום. אך עוד בטרם ידע לקרוא את אותיות האלף בית, כבר התמצא ברזי התווים המוסיקליים, שכן מגיל חמש התחיל לנגן בכינור. כשבגר, למד בקונסרבטוריון למוסיקה. כישרון נוסף שנתברך בו היה הציור. מכיתה ז' למד איתן בבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית, ובו סיים את לימודיו התיכוניים. תחומי ההתעניינות שלו נעשו מגוונים יותר, העיסוק החביב עליו ביותר היה הצילום וכל הקשור בו – פיתוח, הגדלה ומונטאז'. לצורך תחביב זה אף הקים מעבדה מיוחדת בביתו. כן נשא את עיניו אל השמים, וחלום חייו היה הצטרפותו לחיל האויר. שאיפה זו הביאה אותו תחילה אל גדנ"ע-אויר, שבו שימש גם כמדריך.

קרא עוד...

קרפ ירמיה - חיל מודיעין

בן מרים ומארק, נולד ביום י"ח באדר א' תשכ"ב(24.3.1962) בארצות-הברית. את לימודיו התחיל בבית-ספר יסודי בעיר הולדתו, שם למד ארבע שנים. בשנת 1972, בהיותו בן עשר, עלה עם הוריו ארצה. המשפחה השתקעה בירושלים. ירמיה המשיך את לימודיו בבית-הספר היסודי "פרבשטיין" והשלים את חוק לימודיו בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית.

קרא עוד...

רייך דניאל (צ'יצ'ו) - חיל שריון

בנם-יחידם של הלנה וקרל, נולד ביום י"ב בתמוז תרפ"ז (12.7.1927) בעיר לבוב, פולין. בהיותו בן שלושה חודשים עלו הוריו לארץ והתיישבו בירושלים. משחר ילדותו ספג אווירה של אהבה למדע ולאמנות מאביו איש-המדע ואמו המורה לאמנות וציור. מילדותו ניגן על פסנתר. דניאל למד בבית-הספר דבורה קליין, בבית-החינוך לילדי העובדים, ובבית-הספר התיכון בבית הכרם וסיים את לימודיו בהצטיינות. היה חבר בתנועת "הצופים". אחרי שסיים את לימודיו בגימנסיה שירת שנה ורבע בפלמ"ח בפוריה ובדגניה ומשסיים שירות זה החל ללמוד באוניברסיטה במחלקה למדעי-הטבע. מוריו הוקירו את כשרונותיו בכימיה, פיסיקה ומתמטיקה ובהיותו בשנת-הלימודים השלישית היתה דרכו העתידה בשדה המדע והמחקר ברורה לפניו ומובטחת.

קרא עוד...

רביב אהרן (רוני) - חטיבת צנחנים

בנם בכורם של אברהם (היינץ) רוזנצויג-רביב, שעלה ארצה מסלובקיה ותרצה (לבית טרק) ילידת ירושלים. נולד ביום כ' בכסלו תש"ט (21.12.1948) בחיפה. כשהיה בן שש עברה משפחתו לגור בשיכון מכון ויצמן שברחובות, שם עבד אביו. אוירת הלימודים והמחקר של המכון השפיעה עליו ומגיל צעיר נמשך ללימודים ובמיוחד ללימודי הכימיה. רוני סיים את לימודיו בבית הספר היסודי ע"ש סמילנסקי ולמד עוד שנתיים בבית ספר תיכון ברחובות. הוא היה חבר בתנועת הצופים ופעיל בספורט, ביחוד בשחייה ורכיבה. בחופשת הקיץ שלאחר כיתה י' השתתף במחזור הראשון של המחנה ל"נוער שוחר מדע" במכון ויצמן. כאשר נפטר אביו לפתע, נטל רוני, שהיה הבכור בארבעת האחים, את עול הדאגה לאחיו הצעירים. עזר להם בלימודים והשתדל להקל את העומס מעל אמו. המשפחה עברה לגור בירושלים ורוני סיים את לימודיו בבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית בירושלים. לאחר שעמד בבחינות הבגרות השתתף במפגש הבין-לאומי השמיני לנוער שוחר מדע שנערך בלונדון.

קרא עוד...

ראם ברוריה - חיל כללי

לאתר ההנצחה לחללי מערכות ישראל

קרא עוד...

גוטמן שלמה - חיל רגלים

בן קטרין ומשה, נולד ביום י' בתמוז תרפ"ח (28.6.1928) בעיר מינכן, גרמניה. הוא עלה עם הוריו לארץ בראשית 1936 והמשפחה התיישבה בירושלים. שלמה למד בבית-הספר התיכון בבית הכרם, גדל באווירה תרבותית בבית אביו הרופא, והתעניין במיוחד בבוטניקה, במוסיקה ובטיולים להכרת הנוף הטבעי וההיסטורי בארץ. היה חבר בתנועת הצופים ומגיל 16 פעיל ב"הגנה".

קרא עוד...

ברקוביץ דוד (דודו) - חיל תותחנים

בן עמנואל ורינה. נולד ביום כ"ג במרחשון תש"ח (6.11.1947) בבוקרשט שברומניה וסיים שבע כיתות בעיר מולדתו. כשהגיע לכיתה י' הצטרף דוד לבני משפחתו בירושלים ונתקבל לכיתה י' במגמה החברתית בבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית. הוא הצטיין בהתמדה וברצון ללמוד ולהשלים את החסר ובגישה אינטלקטואלית ואינדיבידואלית.

קרא עוד...

ברעלי אחירם (רמי) - חיל רגלים

אחירם (רמי), בן חנה ויצחק, נולד ביום כ"ח בשבט תש"ח (7.2.1948) בירושלים. לאחר שעבר בחינות פסיכוטכניות, שלפיהן נקבע כי הוא ילד מפותח ומסוגל ללימודים, התקבל רמי לבית-הספר היסודי והוא אז בן חמש שנים בלבד. את חוק לימודיו התיכוניים השלים רמי בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית בירושלים, וכשהיה בן 17 כבר היו בחינות הבגרות מאחוריו. "החייכן", כינו אותו חבריו. ואכן היה רמי נער עליז, טוב-לב, פעיל תמיד, גם במסגרת הלימודים וגם בחברת התלמידים, בגדנ"ע ובתנועת הצופים.

קרא עוד...

בן-חורין יגאל ("איגי") - חיל תותחנים

בן קיסריה ופסח, נולד ביום ל' בתשרי תשי"ט (14.10.1958) בירושלים. לאחר שסיים את לימודיו בבית-הספר היסודי "לוריא", עבר לבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית וסיימו במגמה ריאלית-הומנית.

קרא עוד...

ברנדס יובל ("יו יו") - חיל תותחנים

בן רות וצבי. נולד ביום י"א בטבת תשל"א (8.1.1971) בירושלים. החל את לימודיו בבית-הספר היסודי 'יפה נוף', המשיך בבית-הספר ע"ש זיו ומרקס שבבית הכרם, וסיים לימודיו בהצטיינות בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה. הוריו הוציאו לאור חוברת המקבצת רבים ממכתביו, מעיזבונו ההגותי העשיר, מכתבים שלו לחברים ודברי חברים עליו, קטעים המשקפים את דמותו המיוחדת והמורכבת ואת העומק המחשבתי והכשרון הספרותי הנדירים שנתברך בהם חרף גילו הצעיר. כמו-כן הונצח זכרו בהקמת מועדון שחמט בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה, שבו למד.

קרא עוד...

בנימיני יצחק (בקשי) - חיל רגלים

בן-זקונים של עזרא וג'ורג'יה. נולד ביום י"ז בטבת תש"ג (25.12.1942) בירושלים. בשנת 1936 עלתה המשפחה לארץ והתיישבה בעיר הקודש. כילד למד יצחק ב"חדר", נכנס לבית הספר היסודי "אורח חיים", המשיך את לימודיו היסודיים ב"תחכמוני", ולאחר מכן, כשסיים את לימודיו שם נכנס לבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה, למד בו שנתיים והמשיך לתעודת בגרות בלימודים אכסטרניים.

קרא עוד...

בנימינוביץ אמנון - חיל חינוך

אמנון, בן מרים ויהודה, נולד ביום ח' באדר תש"א (7.3.1941) בירושלים. את לימודיו היסודיים סיים בבית-הספר "תחכמוני" בירושלים. אחרי-כן סיים את לימודיו התיכוניים בבית-הספר "בית-הכרם" בירושלים. אמנון היה תלמיד מצטיין גם בלימודים היסודיים וגם בלימודים התיכוניים, וזכה במלגות לימודים.

קרא עוד...

בן ברוך אבישי ("שייקו") - חיל ים

בן פרחיה ואביטל, נולד ביום ז' באלול תש"ם (30.8.1960) בחיפה וגדל בירושלים. אבישי למד בבית-הספר היסודי "בית-הכרם" המשיך וסיים את לימודיו התיכוניים בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה, במגמה מתימטית-פיסיקלית.

קרא עוד...

ברגסון אביחי - חיל שריון

אביחי, בן מניה וגרשון, נולד ביום ז' בשבט תשי"ב (3.2.1952) במוסד "אלוני-יצחק", למד בבית-הספר היסודי "יפה נוף" בירושלים ואחרי-כן בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית. הוא היה תלמיד חרוץ והכל הכירוהו כנער עליז וחברותי.

קרא עוד...

בן-קידר חיים - חיל שריון

חיים, בן דורה ומרדכי, נולד ביום ב' בתמוז תשי"ג (15.6.1953) בירושלים, שם למד בביה"ס היסודי ע"ש א' הכרמלי ובבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית.

קרא עוד...

בן-עטר יעקב - חיל שריון

בן מרים ושמעון, נולד ביום י"ד באדר א' תרפ"ט (24.2.1929) בירושלים. וד בהיותו בבית-הספר העממי הדתי "אהרון" גילה יעקב כשרונות בלתי-מצויים ובעזרת מנהל בית-הספר קיבל מלגה כדי להמשיך בלימודיו. כאשר סיים את לימודיו התיכוניים בבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה נתקבל לאוניברסיטה ואף בה קיבל מלגה. באוניברסיטה למד ספרות ערבית, היסטוריה ולשון עברית.

קרא עוד...

בן-ישראל עודד - חיל שריון

בן חוה והסופר והמורה ד"ר אשר בן-ישראל, נולד ביום כ"ה בתשרי תר"ץ (29.10.1929) בתל-אביב. בילדותו עברו הוריו לגור בירושלים. את בית-הספר העירוני "תחכמוני" בירושלים סיים בהצטיינות בסוף תש"ד, המשיך ללמוד בבית-הספר התיכון בבית-הכרם והיה מבחירי התלמידים בו. לימודי היהדות, ההומניסטיקה והמתמטיקה נתחבבו עליו ביותר, אך לא משך ידו גם ממקצועות-לימוד אחרים. היה שקדן בלימודיו ומסייע בידי חבריו שנחשלו אחריו.

קרא עוד...

בז'זנסקי רפאל (רפי) - חיל שריון

נולד ביום ז' בשבט תשט"ו (30.1.1955) בירושלים. למד בבית-הספר היסודי בבית-הכרם. בכיתה השישית עבר ללמוד בחטיבת-הביניים בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה, שם המשיך וסיים את לימודיו במגמה ההומנית.

קרא עוד...

אשבל צפונה (ציפה) - חיל גרלים

נולדה באחרון של פסח תרפ"ו (6.4.1926) בפולין (בעת ביקור אמה בבית-הוריה) ובגיל שנה וחצי חזרה עם אמה לארץ-ישראל וגדלה בירושלים. ביקרה בבתי-ספר אחדים בירושלים ואת חוק לימודיה סיימה בבית- הספר התיכון בבית-הכרם. אחרי תקופת עבודה בעין חרוד, עין החורש ומעלה החמישה חזרה לירושלים ונכנסה לבית-הספר לאחיות של "הדסה" על הר-הצופים.

קרא עוד...

ארגני אריה (אדריאן) - חיל אוויר

נולד ביום כ"ח בניסן תש"ד (21.4.44) בעיר בוקרשט, בירת-רומניה. שם סיים את לימודיו בבית-הספר היסודי. בשנת 1958 עלה לארץ ואז המשיך את לימודיו בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית בבית-הכרם בירושלים ועמד בבחינות-הבגרות.

קרא עוד...

אפשטיין אבנר - חיל רגלים

נולד ביום כ"א בסיון תש"ד (12.6.1944) בירושלים. הוריו היו יוצאי פולין ולזכר זקניו (של הנולד) שניספו בשואה, קראו לו "אבנר" וכוונתם היתה: נר לאבות. את שנות חייו הראשונות בילה בשכונת נחלאות בעיר ובהגיעו לגיל הלימודים למד בבית הספר היסודי "בית הילד". אחרי שסיים את לימודיו בו למד בבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה בבית הכרם – ואת תעודת הבגרות שלו קיבל במגמת המזרחנות.

קרא עוד...

אסולין אליהו (אלי) - חיל רגלים

נולד ביום ג' באדר א' תשי"א (9.2.1951) בירושלים. למד בבית הספר היסודי על שם לוריא ובבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית בירושלים. היה חבר בתנועת "הצופים" מגיל עשר ועד גיל 16. מילדותו אהב ספורט ועוד בבית הספר היסודי נשלח מדי שנה למחנה ספורטאים מצטיינים. במסגרת בית הספר התיכון השתתף בתחרויות אתלטיקה, במיוחד בריצה, ובתחרות אליפות ירושלים. הוא היה חבר במועדון הירושלמי לשחמט על שם עקיבא רובינשטיין, והגיע במשחקו להישגים מצוינים.

קרא עוד...

אנגל חיים - חיל רגלים

נולד ביום כ"ח בשבט תרפ"ט (9.2.1929) בעיר נירנברג בגרמניה, למשפחה ציונית נאורה. המשפחה הצליחה לעזוב את גרמניה ולעלות לארץ-ישראל והשתקעה בירושלים. בשנת 1938 נתייתם מאביו הרופא וחיי המשפחה הפכו לקשים. הוא סיים בהצטיינות את בית-הספר התיכון והתכוון להמשיך את לימודיו בחוץ-לארץ.

קרא עוד...

אלכסנדר רון-דוד - חיל רגלים

נולד ביום י"ט באייר תש"י (6.5.1950) בירושלים. למד בבית הספר על שם לוריא בירושלים. בכיתה ז' עבר יחד עם אחדים מחבריו לבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית בירושלים.

קרא עוד...

אייל יונתן (יוני) - חטיבת כפיר

נולד ביום י"ד באדר תשכ"ז (24.2.1967) בעיר וושינגטון בארצות הברית, בעת שהות המשפחה שם עקב שליחות עיתונאית של האב, בן בכור להוריו. במלאת ליונתן שנתיים שבה המשפחה לארץ אל מקום מגוריה בירושלים. יוני למד בבית-הספר היסודי 'בית הילד' והמשיך את לימודיו בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה.

קרא עוד...

אוסייה מרים - חיל רגלים

נולדה ביום י' באב תרפ"ח (27.7.1928) באלכסנדריה שבמצרים. בהיותה בת ארבע עלתה לארץ עם הוריה והמשפחה השתקעה בירושלים. מרים למדה בבית-הספר העממי "כל ישראל חברים" בירושלים וסיימה את חוק לימודיה בבית- הספר התיכון בבית-הכרם.

קרא עוד...

אבל אורה - חיל כללי

נולדה ביום י"א בטבת תש"ד (8.1.1944) בירושלים. סיימה את לימודיה בבית-הספר התיכון שבבית-הכרם.

קרא עוד...

אברבוך יצחק - חיל רגלים

נולד ביום כ"ח באדר א' תרפ"ט (10.3.1929), בעיר קומרט שברומניה. עלה ארצה בשנת 1935 וגר בירושלים. הוא למד בבית-הספר התיכון בבית-הכרם.

קרא עוד...

אוטולנגי יפתח - צנחנים

נולד ביום י"ט באייר תשל"א (14.5.1971) בירושלים. הוא למד מעט והשתובב הרבה בימי לימודיו בבית-הספר היסודי, 'אגרון', והמשיך בלימודיו בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה.

קרא עוד...

שרף צבי-משה (צבילי) - חיל חימוש

צבי-משה גויס לצה"ל בדצמבר 1973 והושם לחיל החימוש. הוא התחייב לשרת שנתיים נוספות בצבא הקבע כדי לשרת במסגרת מקצועו – מהנדס ייצור. בשירותו הצבאי הוערך לחיוב על ידי מפקדיו. וזכה להערכה מקצועית וחברתית. הוא היה מאושר בתפקידו ושמחתו לא ידעה גבול, כשצורף לאחת היחידות שעסקו בתכנון ופיתוח של הטנק 'מרכבה'. באוגוסט 1974 נשא צבי-משה לאישה את לאה לבית קראי. צבי-משה השתלם בקורס קצינים וקידומו בסולם הדרגות ובתפקידו המקצועי היה מהיר ביותר.

קרא עוד...

שפניר מיכאל - חיל רגלים

בן רוזל והנס, נולד ביום י"ט באדר ב' תרפ"ט(31.3.1929) בעיר אסן, גרמניה. עם עלות היטלר לשלטון עלה בשנת 1934 עם הוריו לארץ-ישראל. למד בבית-ספר יסודי ואחר-כך בבית-הספר התיכון בבית הכרם בירושלים. היה חבר ומדריך ב"תנועה המאוחדת", ובגיל 15 כבר היה חבר ב"הגנה" ומדריך בחג"ם (חינוך גופני מורחב). משסיים את לימודיו בבית-הספר התיכון התגייס לנוטרות לשנת-שירות. מיכאל היה נער עליז ומלא חיים, ער ופעיל בקרב חבריו ובין היתר היה יושב-ראש ועד התלמידים בבית- הספר התיכון. היה עלם ברוך-כשרונות וקל-תפיסה, שהתעניין בספרות והירבה לקרוא ספרים.

קרא עוד...

שינדל צבי (צביקי) - חטיבת צנחנים

צבי, בן נחמה ושמעון, נולד ביום י"א בשבט תש"ח (25.1.1945) בירושלים. הוא היה בן ראשון, לאחר שתי בנות, להוריו – חלוצים מיוצאי אוקראינה. בבית הוריו התחנך על ערכים של אהבת-העם והארץ, ושם נתגבשו תכונותיו: יושרו וכנותו, פשטות דרכיו וענוותו. הוא סיים את לימודיו היסודיים בבית-הספר "בית הכרם" בירושלים, ואחרי כן המשיך והשלים את לימודיו התיכוניים בבית-הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית. צביקה, כפי שכינוהו בחיבה בני משפחתו וידידיו, היה הצעיר בתלמידי כיתתו, תלמיד וחבר טוב וחביב על הכל, ואף עזר לחבריו בלימודים. הוא התעניין במיוחד במקצועות הלימוד הריאליים, ולעתים דרבן את חבריו לנסות ולהתקדם בלימודים. בשעות הפנאי נהג לשחק בשח-מט עם חבריו, משחק שלמד באמצעות ספרים. כמו כן אהב להאזין למוסיקה קלאסית ולקרוא ספרי מדע וספרות יפה. על תחביביו אלה לא ויתר וידע לחלק את זמנו כך שיספיק לו ללימודים וגם לתחביבים. צביקה היה קשור מאוד להוריו ולאחיותיו, והרבה לבלות בחברתם. הוא היה נער יפה, גבוה וחסון, שהרשים את רואיו בחזותו הנאה, בשכלו ובכושר הביטוי שלו. בן שבע עשרה וחצי סיים את לימודיו בבית-הספר התיכון ועשה רבות לארגון חבריו בגרעין, כדי שיתגייסו יחד לצבא במסגרת הנח"ל.

קרא עוד...

שילק משה יעקב (מוניק) - חיל שריון

משה, בן שרה וצבי-אברהם, נולד ביום ג' באייר תרפ"ד (7.5.1924) בפולין, בעיר קאליש שבמחוז לודז'. למד בבית ספר יסודי ותיכון בעירו. משהסתיימה המלחמה שב משה לעיר הולדתו ונוכח לדעת כי נותר שריד יחידי מכל משפחתו. כעבור זמן מה החליט לעלות לארץ ישראל. עד מהרה נמנה על החברים הפעילים בתנועת "הבריחה", היה בין מארגני העלייה ועסק בעיקר בהברחת ניצולים דרך הגבולות. משה נהג להתחפש כיווני וכך היה מעביר עולים דרך גבול איטליה-אוסטריה. הוא נפצע כמה פעמים כאשר ברח מפני שומרי הגבולות אולם לא ויתר, והמשיך בעבודתו זו עד שהגיע תורו לעלייה לארץ ישראל.

קרא עוד...

שטרן יואל - חיל רגלים

בן ארנה וגרשון, נולד ביום א' בטבת תרפ"א(12.12.1920) בעיר קידריך, בחבל הריינוס, גרמניה. שם סיים בית-ספר יסודי ו5– כיתות של בית-ספר תיכון וב-2.3.1939 עלה לארץ לסיים את לימודיו בירושלים בסמינריון למורים שבבית הכרם. מאביו הסופר ירש את כשרון הביטוי והעלה

קרא עוד...

שטראוס דן (דני) - חיל שריון

בן יחיד להוריו הייני וחוה. נולד ביום כ' בטבת תרצ"ו (15.1.1936) בירושלים . ההורים היו יוצאי גרמניה וחברים בתנועת-נוער ציונית שבעלותם לארץ התיישבו בירושלים. חונך וגודל בבית הורים בעלי השכלה גבוהה ובו ספג ערכי רוח היהודים ומערב- אירופיים. את ילדותו בילה בתלפיות השקטה והיפה ובגיל צעיר נכנס לתנועה "השומר הצעיר". הוא למד בבית-הספר "בית הכרם" ובמקביל ללימודיו החל בהדרכה.

קרא עוד...

שטאוב מתתיהו (מתי) - חטיבת נח"ל

בן דב ומלה, מניצולי השואה. נולד ביום א' בתמוז תשט"ז (10.6.1956) בירושלים. למד בבית הספר היסודי שבבית הכרם. המשיך וסיים את לימודיו בבית הספר התיכון שליד האוניברסיטה העברית בירושלים. כבר בשנותיו הראשונות נתגלה מתי כילד עצמאי, קשוח ושתקן, שאינו מתחלק בחוויותיו עם בני משפחתו. על תקופת לימודיו בבית הספר מספר חברו – אבי: "אני זוכר אותו יושב ולומד שעות רבות ליד שולחנו. כשעשרות דפים מקיפים אותו. הוא אהב ללמוד דברים חדשים על אף שלא חיבב במיוחד את בית הספר, אך עשה הכול כדי להצליח בלימודיו למענו למען הקרובים לו". ומוסיפה מורתו – מחנכת הכיתה: "מתי ישב בשורה הראשונה ותמיד שאל שאלות. לפעמים חזר ושאל פעמים מספר. עד שהיו הדברים נהירים לגמרי. וגילה בכך אומץ בהתעלמו מחוסר הסבלנות של חבריו. בחיוך של שביעות רצון היה מודה כאשר קיבל את התשובות שביקש ובכך הביא תועלת גם לתלמידים האחרים".

קרא עוד...

שורצברג אהוד (אודי) - חיל אוויר

בן טובה ודוד, נולד ביום כ"ו באדר תשט"ו (20.3.1955) בחיפה. בבית-אביו ספג אהוד את האהבה לארץ ולצה"ל. אביו הצטרף לכוחות הביטחון של הישוב היהודי בארץ, כשפרצה מלחמת העולם השנייה. הוא היה מראשוני החי"ש והפלמ"ח, ושירת ביחידה קרבית גם כשהתקרב לגיל חמישים. במלחמת יום הכיפורים היה האב עם הכוח שחצה את התעלה ושירת בתוך מצרים, ושם חלה בקדחת הסודנית ונפטר.

קרא עוד...