השתתפתות תלמידינו בהאקתון הספריה הלאומית #1 שהתקיים בסוף השבוע האחרון.

 


לצפייה בתמונות יש להקיש על האלבום

 

סוף השבוע שעבר 23-24.11.2017 השתתפה קבוצה של 9 תלמידים מהתיכון שליד האוניברסיטה העברית בירושלים בהאקתון הספריה הלאומית #1.
הקבוצות שהשתתפו בהאקתון היו צריכות לקרוא את המידע הדיגיטאלי שהספריה סיפקה על האוספים שלה ולחשוב איך להנגיש אותו באופן מעניין\שימושי לציבור הרחב, או להעשיר את אותו מידע.
התלמידים לא הגיעו עם ידע קודם בתחום זה, אך בכל זאת בחרו להתמודד עם האתגר. הרעיון המקורי שלהם היה לספק מידע רלוונטי על שמות, קהילות ומשפחות של מי שמופיעים במאגר הכתובות של הספריה לטובת מי שמנסה להתחקות אחר שורשי משפחתו.
 
דניאל עדן, תלמיד כתה ט'
מה עשינו בהאקתון: בבוקר יום חמישי יצאנו ב9 עם המחשבים לכיוון הספריה הלאומיל שבאוניברסיטה, שם הקצו לנו חדר משלנו, ארוחת בוקר והתחלנו להעלות רעיונות על פרוייקטים
החלטנו על רעיון הכתובות, שבו אנחנו לוקחים את מאגר הכתובות של הספריה הלאומית ושולפים את המידע על החתן הכלה ומקום החתונה. הכנו מנוע חיפוש בו מכניסים שם משפחה ומוצא, ומקבלים כתובות שקשורות לחיפוש עם קצת מידע על הכתובה.
 
הלל שוחט, תלמיד כתה י"א
האפליקציה שפיתחנו במהלך ההאקתון היא תוכנה אשר מתבססת על המאגר הדיגיטלי של הכתובות שמצוי בספרייה הלאומית, ומאפשרת חיפוש אישי של כתובות היסטוריות באמצעות שם המשפחה והמוצא של המשתמש. התוכנה מאפשרת לאדם המעוניין במחקר שורשיו לבצע חיפוש במאגר זה בדרך פשוטה וקלה, ולבצע חיפוש מותאם-אישית שמתבסס על עברו.
באופן אישי, למדתי המון מההאקתון גם על תכנות וגם על עבודת צוות ברמה גבוהה, והתחרות תרמה לגיבוש הקבוצה וליכולותינו.
 
שי מנזין, תלמיד כתה י"א
בהאקתון אני הייתי אחראי על ה Back End. הרעיון הוא שאני מבצע ניתוח של כל המידע כפי שאני מקבל אותו מה API ומכניס אותו למבנה נתונים אחיד כך שנועם שאחראי על ה Front End יוכל להשתמש בו בנוחות.
אהבתי את החלק שלי מכיוון שאני טוב בניתוח מידע גדול (Big Data), והיה רעיון טוב לעבוד באופן מוסכם ומודולרי כך שאני מממש את הניתוח איך שאני רוצה, כל עוד הוא בהתאם לפרוטוקול הכתוב שיצרנו במהלך ההאקתון. נהניתי מאוד לתכנן ולעבוד על תלמידים אחרים שאני מכיר רק בכיתה; הרגשתי שאני בפרויקט של ממש, וממש נהניתי להיות חלק מעבודת הצוות הטובה שהיתה שם.
 
שאול שמולה, מורה למדעי המחשב ומדריך קבוצות FLL בבית הספר
לרוב התלמידים שהשתתפו זהו האקתון ראשון. ההאקתון ארך יותר מיממה ברצף וכל התלמידים היו נחושים לעבור אותו בשלמות – בלי וויתורים!
מעבר לחוויה שבהשתתפות בהאקתון, המסר הכי משמעותי שקיבלתי הוא: הוכחת היתכנות. עם יצירתיות, יכולות למידה, יכולות התארגנות בעבודת צוות וידע בתחומי טכנולוגיה עדכניים כמו שיש לתלמידים האלו, בהחלט יש להם מה לתת בהאקתון ברמה כזו.
במהלך ההאקתון התלמידים קיבלו משובים מאוד חיוביים ממנטורים שבקרו אצלם. בלטה במיוחד התעניינותו של הגניאולוג הראשי של MyHeritage, מר דניאל הורוביץ, ברעיון הפיתוח שלהם; דניאל ביקש לשמור על קשר והתעניין בתוצר שלהם בתקווה להמשך שיתוף פעולה אתם.
אנו כבר מצפים להקאתון הבא של הספריה! מקווים להגיע אליו מוכנים ומנוסים יותר.
 
 
 
קישור לדף פרסום ההאקתון.
דף ההאקתון בפייסבוק.
 
 
קישור לתיקייה בדרייב עם חומרים מההאקתון.
 
שאול שמולה